2020 Official Results

Kata Junior Intermediate 5-9 yrs old
1st Nalu Kawaguchi - West LA, CA
2nd Rafu Egashira - West LA, CA
3rd Haru Saito - Torrance, CA

Kata Junior Intermediate 12-15 yrs old
1st Yuri Fukuda - Torrance, CA
2nd Liam Fielding – Manhattan Beach, CA
2nd Shaïna Poujois - Reunion

Kata Junior Advance 8-12 yrs old
1st Haru Nishimoto - West LA, CA
2nd Liam Chutuape - West LA, CA
3rd Napili Yoshida - West LA, CA

Kata Junior Advance 13-16 yrs old
1st Miho Tago - West LA, CA
2nd Luna Nomura - Torrance, CA
3rd Madrine Moindjie - Reunion

Kata Senior Intermediate
1st Daniel Colon – Tampa, FL
2nd Peter Elliot – Orlando, FL
3rd Omar Negron - Tampa, FL

Kata Adult Intermediate
1st Roberto Vega – Orlando, FL
2nd Johnerick Sanchez – Orlando, FL
3rd Woo Cheol Roh - Torrance, CA

Kata Senior Advanced
1st Naoko Tago – West LA, CA
2nd Nariko Watanabe – Torrance, CA
3rd Javier Matos - Tampa, FL

Kata Adult Advance
1st Sarah Watanabe – New York, NY
2nd Aurelie Apavou – Reunion
3rd Yu-Cheng Hsieh – Seattle, WA



KUMITE

BOYS 5yrs
1st Kai Takahama – Torrance, CA
2nd Kenshin Rabbitt – Orange County, CA
3rd Kai Fares – West LA, CA

BOYS 7yrs
1st Sen Oyamada – North Valley, CA
2nd Chinguun Khosjargal – San Francisco, CA
3rd Shunki Lam – Orange County, CA

BOYS & GIRLS 8yrs Lightweight
1st Clémentine Ligdamis - Reunion
2nd Orgil Purebdorj - San Francisco, CA
3rd Lin Zhou - Orange County, CA

BOYS 8yrs Middleweight
1st Kotaro Kaneko - West LA, CA
2nd Koshiro Miyamoto - West LA, CA
3rd Eugene Wang – Orange County, CA

BOYS 8yrs Heavyweight
1st Marshall Mulvehill - West LA, CA
2nd Senan Riley – West LA, CA
3rd Khankhishig Enkhtuguldur - San Francisco, CA

BOYS 9yrs Lightweight
1st Maxime Bierne - Reunion
2nd Ren Huddleston – Los Angeles, CA
3rd Shun Seo - Irvine, CA

BOYS 8-9yrs Super Heavyweight
1st Liam Oune Bive - Reunion
2nd Ganbileg Gankhuyag - San Francisco, CA
3rd Nalu Kawaguchi - West LA, CA

GIRLS 10yrs
1st Jayden Miyamoto – Irvine, CA
2nd Shaïna Poujois - Reunion

BOYS 10yrs Lightweight
1st Matthéo Maillot - Reunion
2nd Louie Sanders - West LA, CA
3rd George Sukhasyan - West LA, CA

BOYS 10-11yrs Middleweight
1st Dorian Jean-Marie - Reunion
2nd Noah Bernstein - West LA, CA
3rd Liam Chutuape - West LA, CA

BOYS 10-11yrs Heavyweight
1st Kota Murayoshi - West LA, CA
2nd Andrew Soronzonbold - San Francisco, CA
3rd Enkhinkhusien Tegshjargal - San Francisco, CA

Girls 11yrs LW
1st Maelle Mayot - Reunion
2nd Yukina Fukuda - Torrance, CA
3rd Sophia Sanders - West LA, CA

Girls 11yrs HW
1st Aoi Shiramizu - Torrance, CA
2nd Sissy Narankhuu - San Francisco, CA
3rd Wendy Clain - San Francisco, CA

BOYS 12yrs LW
1st Noah Yasuda - West LA, CA
2nd Oliver Williams - Canada
3rd Haru Nishimotoa - West LA, CA

BOYS 12yrs MW
1st Karo Der Avanessian- Manhattan Beach, CA
2nd Noé Oune Bive - Reunion
3rd Qi Yan – Orange County, CA

Girls 11-13yrs
1st Nandin Purevdorj - San Francisco, CA
2nd April Kim - Torrance, CA
3rd Mana Hayashi - Torrance, CA

BOYS 13yrs MW
1st Itsuki Watanabe – West LA, CA
2nd Jo Bernsein – West LA, CA
3rd Taizo Nakayama – West LA, CA

Girls 11-13yrs
1st Nandin Purevdorj - San Francisco, CA
2nd April Kim - Torrance, CA
3rd Mana Hayashi - Torrance, CA

BOYS 13yrs MW
1st Itsuki Watanabe – West LA, CA
2nd Jo Bernsein – West LA, CA
3rd Taizo Nakayama – West LA, CA

BOYS 12-13yrs HW
1st Yukito Yoshida – Rosemead, CA
2nd Victor Takeda – Torrance, CA
3rd Giovanni Iglesias – Orlando, FL

BOYS 14yrs
1st Munkhtushig Itgel - San Francisco, CA
2nd Jun Khan - West LA, CA

Girls 15 - 16yrs
1st Lucile Vedapodagom - Reunion
2nd Luna Nomura - Torrance, CA
3rd Paula Miki Rosca - Torrance, CA

MEN SENIOR
1st Pavel Tsatsouline – Manhattan Beach, CA
2nd Omar Negron - Orlando, FL

Women Light-Middleweight
1st Ludivine Vedapodagom – Reunion
2nd Coraline Vedapodagom – Reunion
3rd Rie Nakano – Los Angeles, CA

Men Lightweight
1st Christian Buffaloe - Seaboard, NC
2nd Omar Mohammed Alduaij - Kuwait
3rd Kotaro Zushi - West LA, CA

Men Middleweight
1st Anton Torres – Torrance, CA
2nd Blagovest Petkov – New York, NY
3rd Maksim Osadchenko – Los Angeles, CA

Men Heavyweight
1st Yuji Ishikawa - New York, NY
2nd Johnerick Sanchez – Orlando, FL
3rd Mohammad Saleh Golrang - Canada

Men Super Heavyweight
1st Stanimir Kondov – New York, NY
2nd Woo Cheol Roh - Torrance, CA

Best Technique: Christian Buffaloe - Seaboard, NC

Best Fighting Spirit: Ganbileg Gankhuyag - San Francisco, CA